Časté dotazy..
Jelikož jsem už několikrát odepisoval na ty stejné otázky, rozhodl jsem se zde uveřejnit jejich odpovědi. Proto zkus najít mezi mnou již zodpovězenými otázkami níže takovou, na kterou jsi se mne chtěl zaptat. Teprve zda-li odpověď nenajdeš, klidně napiš..

Určitě tě nechci tímto odrazovat, aby jsi mě nezkontaktoval ohledně jakéhokoliv problému, na který se ti budu samozdřejmě snažit rád odpovědět, ale musíš uznat, že dokola odepisovat na to stejný je časem otrava..


Proč vlastně chladit vodou..? otázka 01
V dnešní době kompijůtrů, si asi už každý všimnul, že se nám z počítačů stavají hučící mašiny schopné vysávat prach dvakrát účiněji než běžný domácí vysavač. Proto hlavním důvodem proč přejít z klasického vzduchového chlazení na vodní, je u mnoha majitelů počítačů hlavně ticho.

Dalším neméně podstatným důvodem je o mnoho účinější chlazení komponent počítače. Jelikož doby, kdy procesor chladil malý hliníkový pasivní chladič, jsou již dávno pryč, musíme se ohlížet po kvalitním chlazení. V tomto ohledu nám vodní chlazení nabízí hodně velkou chladící rezervu.
Uvědomme si, že ztrátové teplo grafických karet se v poslední době pekelně vyhouplo nahoru, a že teploty okolo 90°C na jádru grafiky jsou běžné. Tím pádem se z tichého ventilátoru vychvalovaného výrobcem stane hučící bestie, a v takovém případě uživatele zachraní už jen nasadit si sluchátka.

Nutno také podotknout, že chlazení vodou je z globálního pohladu hlavně investice dobudoucna. Ze začátku můžeš chladit třeba jen procesor a grafickou kartu, a časem do okruhu vodníka přidávat další vodní bloky na ostatní komponenty (cipsety, hdd, ram..). Neméně důležité je také zvolit kvalitní díly pro stavbu. O těch se dočtěš níže.

Jak může vypadat počítač zanesený prachem se mrkni na následující obrázky.

P1163385.JPG P1163385.JPG

Proč voda chladí lépe než vzduch..? otázka 02
Když to vezmeš z pohledu schopnosti těchto dvou médií přenášet tepelnou energii, tak se dá konstatovat, že voda je na tom 25 krát lépe než vzduch. A to je ten hlavní důvod proč vodou cokoliv (ať už je to počítač nebo třeba motor automobilu) uchladíš líp než vzduchem.

Samozřejmě vše je o kvalitních komponentech které je nutné použít na stavbu vodníka. Bohužel levné sety (all in one) jsou mnohdy horší v chlazení než nějaký nadupaný vzduchový chladič. Na obrázku níže je princip vodního chlazení.


Jak chladit VODU v okruhu..? otázka 03
Vodu můžeš chladit dvěma způsoby. V prvním případě se jedná o pasivní způsob, a v druhém o aktivní. Jaký je mezi nimi rozdíl, či výhody a nevýhody si pojď představit postupně.

Nejdříve si rozeberme ten PASIVNÍ:
Pasivní způsob obecně znamená, že se daného procesu neúčastní jakýkoliv aktivní prvek. V praxi to například znamená, že na chladiči není žádný ventilátor. Takže chladič předá tepelnou energii do okolního vzduchu jen tím co vyzáří svou plochou.

Tento způsob je naprosto tichý, ale z určitého hlediska méně účinný oproti aktivnímu. Proto aby byl tento způsob dostatečně účinný, je potřeba, aby plocha chladiče která vyzařuje tepelnou energii do okolí, byla co nejvetší.. Názorný příklad pasivních chladičů můžeš zhlédnout na obrázkách níže.

Zde je na míru vyráběný pasivní celoměděný radiátor. Jeho jednoduchá konstrukce zaručuje bezproblémový chod. Jak jsi již určitě správně odhadl, tento radiátor nebude klást skoro žádný odpor proudění kapalině, protože je vyroben jen z trubek a kolen. Vše je spájeno cínem. Takovýto chladič je dobré použít v okruhu, protože do určité teploty vody v okruhu (při poslechu hudby či dívání se na film) bude stíhat chladit počítač. Teprve až by jsi začal hrát hru, které dovedou rozpálit grafiku do ruda, by se začal točit ventilátor na chladiči AKTIVNÍM (o tom si povíme níže).

Jeden z dalších možností jak chladit pasivně. Autora tohoto vodníka moc chválím za báječný nápad využít starší použitý radiator ústředního topení. Asi se to bude hůř vozit na nějakou LAN párty, ale účel to plní báječně.

Dalším pasivním řešením je použít v okruhu velké monžství chladící kapaliny. Představ si příklad, že hadice od tvého vodníka povedou do sklepa (kde je i v létě nízká teplota okolí) a tam budeš mít uzavřený 200 litrový sud s vodou. Pochybuju, že ti tolik vody ztihne ohřát i ten nejvýkonější kompl.


A teď si pojďme představit ten AKTIVNÍ způsob:
U aktivního způsobu je použit VENTILÁTOR, který pomáhá cirkulaci vzduchu mezi žebry chladiče, a tím se efektivněji odvádí tepelná energie. Pojďme si uvést pár konkrétních příkladů takovýchto aktivních chladičů. V dnešní době se už vyrábí mnoho typů chladičů určených přímo pro okruhy vodního chlazení počítačů. Můžeme si je rozdělit na měděné a hliníkové.
Co pohání chladící kapalinu..? otázka 04
V okruhu vodníka je vždy nutné, aby kapalina cirkulovala. K tomuto účelu se do okruhu zapojí čerpadlo. Čerpadla pro chlazení počítačů se dají rozdělit do dvou katergorií: PONORNÁ a PRŮTOKOVÁ.

Nejdříve si rozeberme PONORNÁ:
Ponorná čerpadla musí být pro svou bezchybnou funkci ponořena v tom co čerpají.. V praxi to znamená, že v okruhu musíš mít nějakou nádobu, ve které je toto čerpadlo ponořeno. Tato nádoba by měla být co nejlépe utěsněna, aby se kapalina neodpařovala, a také aby voda nemohla nikam vytéct.Výhody:
-jsou levnější než PRŮTOKOVÁ čerpadla (cena od 300,- a výše..)
-nemusíte používat expanzní nádobu

Nevýhody:
-musíte k nim dokoupit či vyrábět vodotěsnou nádržku
-protože jsou ponořené v kapalině, ohřívají ji svou tepelnou energií
-většinou levnější čerpadlo, se časem stane vrčící noční můrou
-ve většině případů jsou jen na 220V, musí se řešit dodatečné spínaní


a teď PRŮTOKOVÁ čerpadla:
Tyto čerpadla mají jedno hrdlo pro VSTUP, a druhé pro VÝSTUP kapaliny. To znamená, že celkový okruh chlazení je uzavřený, a proto můžeš takovéto PRŮTOKOVÉ čerpadlo umístit kamkoliv do PC skříně.Výhody:
-chladící okruh je uzavřený
-nemusíš kupovat či vyrábět vodotěsnou nádržku
-jsou k dostání nejenom na 220V, ale i na 12V (napájení přímo z PC)
-dají se nasadít přímo na expanzní nádobu
-neohřívají svou tepelnou energií kapalinu

Nevýhody:
-jsou dražší než ponorná
-musíš, či je lepší použít expanzní nádobu..

Jaké čerpadlo z hlediska výkonu si koupit..? otázka 05
Jestli si pořídit čerpadlo ponorné či průtokové se musíš rozhodnout sám (viz otázka č.4). Jelikož já považuji čerpadlo za SRDCE celého vodního chlazení, tak Ti spíš doporučuju si připlatit, a koupit si kvalitní průtokové čerpadlo.
Z hlediska vlastností by čerpadlo pro vodníka mělo splňovat:

VÝKON čerpadla (l/hod)
Výkonem, neboli průtokem čerpadla, je myšleno kolik kapaliny dokáže přečerpat v daném časovém úseku. Tyto IDEÁLNÍ hodnoty udávané výrobcem jsou myšleny, že průtoku vody v celém okruhu chlazení nepostavíš žádnou překážku. Chci tím naznačit, že vše co je v našem případě nutné v okruhu vodního chlazení mít (vodní bloky, expanzní nádoba, chladič..) je v podstatě pro průtok vody překážkou.
Samozdřejmě dostatečný průtok vody celým chladícím systémem je zárukou KVALITNÍCH chladících výsledků. No a protože časem budeš přidávat do okruhu další a další chlazené komponenty, budeš tím snižovat průtok vody. Takže ti doporučuji koupit čerpadlo s minimálním průtokem 300 litrů za hodinu.

V dnešní době je velice aktuálním favoritem "Laing DDC-1T - 12V/11W". Investice do tohoto čerpadla cca 1700,- se opravdu vyplatí. Šťastnému majitely totiž bude sloužit garantovaných 50000 hodin, a jeho tichost je opravdu úctyhodná.VÝTLAK čerpadla..
Výtlakem čerpadla je myšleno do jaké výšky dokáže čerpadlo vytlačit sloupec vody. Tento faktor je také velice důležitý.

PŘÍKON čerpadla..
Příkon je udávaný ve watech (W). Doporučuji čerpadlo s příkonem min 10W.

HLUČNOST čerpadla
Jelikož se celý počítač snažíme vodním chlazením utišit, tak by bylo špatnou volbou použít čerpadlo které vydává příliš hluku. Také chci upozornit na levné čerpadla, které se časem stanou HUČÍCÍ potvorou.

NAPÁJENÍ čerpadla..
Většina čerpadel je na střídavé napětí 220V. Proto po zabudování do PC budeš muset použít zapojení přes 12V relé, aby se čerpadlo zaplo současně se zapnutím celého počítače. Naopak u čerpadel, které jsou napájeny stejnosměrným napětím 12V, zapojíš do čerpadla jeden konektor MOLEX z PC zdroje. Samozdřejmě toto čerpadlo začne čerpat v okamžiku, kdy PC zdroj po zapnutí PC dodá 12V. Proto nemusíš čerpadlo spínat relátkem.

HRDLA výstupu a vstupu kapaliny do čerpadla
Proto, aby průtok celým okruhem nebyl zbytečně něčím bržděn, mělo by i čerpadlo mít vnitřní průměr nátrubků min.10 mm.