Projekt: HONEYZ
Takže jak už sis přečetl, tahle skříň je moje úplně první prácička.. V podstatě je to takovej PROTOTYP nahotovo. Jsou zde použity moje prototypové BLOKY, které jsem vyrobil jen jednou a naposledy. Za cenu materiálu jsem tyto BLOKY namontoval do HONEYZ-ova komplu. Čerpadlo jsem zvolil EHEIM 1048, s dostačujícím výkonem i pro případný budoucí UPGRADE, kdy je v plánu chladit vodou i počítačový zdroj a určitě přibude i nějaký ten DISK.
Jako chladič je zvolené moje oblíbené topení ze ŠKODY 120..

Přesný popis sestavy i s testy tohoto vodníka doplním časem. Zatím se můžeš podívat na fotodokumentaci z montáže.
Takto vypadal KOMPL před tím než jsem si ho vzal do parády.. Čekalo mne hodně práce, ale měl jsem v hlavě jasnou myšlenku a cíl.
Toto je jeden z již zmíněných prototypových BLOKŮ v detailu jak vypadá uvnitř.. blok zde na snímku ještě není kopletně dovrtán.

JEŠTĚ jednou připomínám:
toto jsou tzv. prototypové BLOKY, která jsem vyrobil poprvé a NAPOSLEDY.. Bloky co nabízím k prodeji jsou úplně jiné konstrukce.
Sada bloků po povrchové úpravě, kterou je galvanický nikl..
Celý kompl jsem rozmontoval, vyfoukal prach, vytrhal nepotřebné kabely. Ze základní desky jsem odmontoval CHLADIČ procesoru, čipové sady.. Chladič z grafické karty taky putoval do věčných lovišť.
Všechny čipy jsem vyčistil LIHEM od staré teplovodivé pasty.
Tady je detail, jak jsem do děr, kde byly původně uchycené originální chladiče namontoval sloupky M3 s průchozím závitem. Samozřejmě že pod šroubkem M3, který přitahuje tento sloupek je plastová podložka z obou stran DESKY plošného spoje, aby nedošlo k poškození cest na BOARDU.
No a zde jsou bloky na svém místě. Bloky jsou přitaženy přes SPONY, které se liší pro jednotlivé typy PATIC procesorů.
Nezbývá než nasadit HADICE na hrdla bloků, a propojit tímto způsobem do jendoho okruhu s dalšímy komponenty vodního chlazení. Použity jsou hadice SILIKONOVÉ rozměru: vnější průměr 14mm, vnitřní 10mm.
Protože by se hadice spojující blok GRAFICKÉ karty a blok CHIPSETU základní desky na tak krátké vzdálenosti zlomila, použil jsem meděná poniklovaná kolena na zalomení.
PC skříň jsem musel rozebrat, abych mohl vnitřní část nastříkat na modro. Tento typ skříně měl natvrdo snítován boční kryt, takže jsem ty nýty musel odvrtat..
Díry jsem skoro celé vyřezal lupenkovou pilkou, jen řez u stěny jsem udělal flexkou řezacím kotoučem.
No a když už jsem měl všechny potřebné díry vyvrtány a vyřezány, tak se mohlo začít lakovat.. Všechno jsem to vzal obyčejným sprejem.. vím že lak ve spreji není nic moc kvalitní, ale jelikož v PC skříni nemudou lakované části namáhány na otěr, tak to něco vydrží..
První montáž po laku..
Zde je už vše propojeno hadicemi. Detail na ventilátory a topení ze ŠKODY 120.. topení jsem uchytil dvěma pásky z pocínovaného plechu.
Nohy jsem navrhl z duralového jeklu 30x30 mm. Do obou konců tohoto jeklu, se zarazila plastová zátka pro daný rozměr jeklu. Na jedné straně je zátka se závitem M8 pro přimontování ke dni PC skříně. Tyto plastové zátky jsem koupil ve FERONĚ za pár korun..
Oplechování jsem vyrobil z pocínovaného plechu.. Pěkně se s ním pracuje a ohýbá.
Tyto kryty jsou k nohám přitaženy šrouby M3..
Tento tzv. nádstavec PC skříně jsem sešroubovaný nastříkal na černo. Zde je již namontovaný ke dni PC skříně.
A tady už je namontovaná základní deska s grafikou a čerpadlo.
Další z pohledů. Propojování dalších hadic do okruhu..
Další přišel na řadu zdroj.. Ten jsem rozebral, z plechu odlepil všechny samolepky a nastříkal na černo. Všechny kabely jsem obalil tzv. husím krkem. Tento husí krk byl od výrobce po celé své délce rozříznut, takže montáž byla jednoduší, než kdybych musel odpajovat konektory abych mohl protáhnout kabely.
Díru v plechu kudy vychází kabely jsem trošičku zvětšil nůžkama na plech, aby se tam ty husí krky vešly.
..a výsledek..
Zdroj je na svém místě..
A na řadu přišel dlouho očekávaný okamžik.. první zavodnění celého okruhu. Trochu trvalo naplnit celý okruh destilovanou vodou, protože možná jsem zvolil špatné umístění doplňovací trubičky. Ale po chvilce naklánění celé PC skříně ze strany na stranu se vzduchová kapsa podařila odstranit.
Trvalo nějakou tu hodinku než se okruh zbavil mikrobublinek, který kolovaly okruhem. Proto i čerpadlo zezačátku vydávalo právě díky bublinkám v okruhu hlasitější zvuk.
I když ještě nebyly zapojeny ventilátory na výměníku (topení škoda 120) a namontována řídící jednotka (vlastní kontrukce a zapojení), jsem to nevydržel a PC zapl (samozřejmě čerpadlo čerpalo).. A jen jsem skusil jestli HARDWARE při celkové montáži neutrpěl nějakou újmu... Kompl naběhl bez problémů, ani nepoznal že už ho chladí voda. Tak jsem se chvilku hrabal v BIOSU a teplota CPU nepřesáhla 33 stupňů..
Pro nasvícení kapaliny, do které jsem přidal modrou UV přísadu, jsem použil 6 LED diod s vlnovou délkou 400nm.. Se správným odporem ( rezistorem ) jsem těchto 6 diod zapojených paraelně napojil na 5V-tovou větev PC zdroje.
No a o tom, že nejdůležitější detaily tohoto celého projektu se domlouvaly v HOSPODĚ, svědčí návrh loga na PIVNÍM tácku, které si Honeyz představoval na krytu PC skříně. Takže jsem si potom tácek nafotil a zpracoval na komplu.
Flexka s řezacím kotoučem zavrčela, a díra v krytu skříně byla hotová.
No ted přesně popíši postup výroby.. na plexisklo ( tl. 2mm ) jsem nalepil samolepící fólii, kterou jsem před nalepením prohnal tiskárnou s přesným vzhledem písmen. Potom jsem podle obrysů písmen, fólii rozřezal skalpelem ( odlamovacím nožem ).. Tam kde mělo PLEXISKLO zůstat průhledné ( čily nezastříkané barvou ) jsem fólii ponechal, naopak kde mělo být PLEXISKLO černé jsem fólii strhnul.
Pak jsem PLEXISKLO nastříkal černým sprejem MOTIP.. Raději jsem provedl DVA nástřiky, protože po prvním nástřiku při pohledu do světla nebyla vrstva barvy dostatečná.
A tady už jsem strhnul první část fólie, a nápisy byly na světě.
Plexisklo jsem na plech boku PC skříně přichitil THERMOLEPIDLEM ( tavicí pistolí ).. No a zde již vidíš hotový výsledek.
Finální pohled na HONEYZ-ova vodníka.. Takže takhle dopadla moje první instalace vodního chlazení do počítače..
Děkuji za pozornost.. připomínky a dotazy přijímám na meilu či ICQ..
Tá-dí já-dí.. to je KONEC přátelé..

wroom_H2O